10 úžasných faktů o medu pro zdraví

Med je sladká tekutina, která se skládá z glukózy, fruktózy a pestré palety minerálů a vitamínů. Má antiseptické a antibakteriální vlastnosti – používá se jako lék mnoha klasických zdravotních potíží už od nepaměti. Takže opravdu velké díky všem včelám! A kvůli čemu je ještě med tak úžasný?
Zásobárna energie. Med pomůže proti únavě a navíc ukojí nezvladatelnou lidskou touhu po „něčem sladkém“. Lžíce medu okamžitě zvýší hladinu energie, navíc se jedná o přírodní cukr – nejde přeci o umělé sladidlo!

  1. Snižuje svalovou únavu, kterou trpí hlavně aktivní sportovci. A to i díky perfektní kombinaci glukózy a fruktózy – glukóza poskytne tělu okamžitou energii a fruktóza se vstřebává pomaleji.
  2. Reguluje krevní cukr. Dokonce jej mohou bez problémů namazat na chléb i lidé s cukrovkou, kterým opravdu viditelně pomůže.
  3. Tlumí kašel. Podle některých studií je med účinnějším lékem proti kašli než většina zázračných pastilek z lékáren. Vděčí za to svým staletími prověřeným antibakteriálním vlastnostem, které zklidní bolavý krk a zničí bakterie, které způsobují infekci. Stačí jen smíchat jednu polévkovou lžíci medu a trochu čerstvě vymačkané citronové šťávy – a popíjet v pravidelných intervalech.
  4. Hojí rány. Med má antiseptické, antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti. Ty pomohou čistit řezné rány, zmínit bolest a podpořit rychlejší hojení. Hotový zázrak pro ty, kteří jsou alergičtí na některé druhy antibiotik.
  5. Hojí drobné popáleniny. Stačí jen přiložit med na postiženou oblast a hned pocítíte velkou úlevu od svědění a bolesti. Aplikujte klidně i několikrát denně, jen to urychlí proces hojení.
  6. Pomáhá proti nespavosti. Problémy s usnutím má celá řada lidí, ale med je jednoduché a levné řešení tohoto problému, navíc zcela přírodní – na rozdíl od klasických „prášků na spaní“. Med totiž obsahuje látku zvanou tryptofan, která způsobuje ospalost. Stačí sklenice teplého mléka se lžící medu před spaním a brzy o sobě nebudete vědět.
  7. Působí pozitivně na pleť, a to nejen jako přírodní pleťová maska. Med totiž vyléčí i ekzém, pásový opar a dokáže i potlačit projevy lupénky. Suchá kůže? Ani to není pro med žádný problém.
  8. Pomáhá hubnout. Med obsahuje vitamíny, minerály a nejrůznější aminokyseliny. Ty mají jedno společné – pracují na podpoře metabolismu tuků a cholesterolu, což pomáhá udržet tělesnou hmotnost v přijatelných hodnotách. Na lačný žaludek si ráno dejte sklenici vlažné vody s medem a citronovou šťávou – podpoříte nejen hubnutí, ale ještě navíc pomůžete játrům.
  9. Zlepšuje trávení. Med působí pozitivně na celý trávicí trakt, enzymy přítomné v medu mohou produkovat malé množství peroxidu vodíku – který léčí gastritidu (zánět žaludku).