10 věcí, které byste měli přestat dělat, pokud se věnujete běhání

Existuje mnoho způsobů, jak zlepšit váš výkon, například zdravé stravování či dostatek spánku. Jsou zde však i zlozvyky, které vaše úsilí maří. Jak se jim vyhnout? To se dozvíte v tomto článku.

Neběhejte v nevhodné obuvi

Běhání v nevhodné obuvi, stejně tak jako špatná technika běhu, může vést k různým nepříjemnostem. Pokud jste ještě nenavštívili odborníka, neváhejte a učiňte tak, například v některém ze specializovaných obchodů s běžeckým vybavením, kde Vám rádi pomohou a doporučí vhodné boty pro Vaše individuální potřeby. Důležité také je, abyste běhali v botách té správné velikosti. Obecně platí, že běžecké boty by měly být zhruba o číslo a půl větší než boty pro každodenní potřebu. Abyste zabránili otékání nohou, podlitinám či puchýřům způsobených během, doporučuje se nechat si více prostoru kolem palce.

Neignorujte bolesti

Někteří běžci se považují za nezdolné a pokračují v běhu, i když cítí bolesti, které neustupují. Nemyslete si, že vynechání několika tréninků naruší váš tréninkový program nebo že nebudete moci závodit. Bolestí vám tělo naznačuje, že něco není v pořádku, a v takovém případě je nejlepší vyhledat lékařskou pomoc. Lepší variantou je odpočinout si, když se bolesti objeví, než se přepínat a následně skončit mnohem hůře.

Omezte svůj jídelníček

Ne vždy za to mohu, ale ve většině případů, zvláště po dlouhých či náročných tratích, se přistihnu, že to přeháním s jídlem. Snažím se ospravedlňovat sama sobě, že nějaké to nezdravé jídlo je v pořádku, že si jej zasloužím, po tom, kolik kilometrů jsem uběhla. Je vám to povědomé? Běžci takto snadno tloustnou, přes všechnu snahu a úsilí, kterou běhu věnují. Hlídejte si příjem kalorií, ideálně si to někam zapisujte, abyste měli přehled o tom, kolik kalorií přijímáte a kolik spalujete. To by vám mělo pomoci v tom, abyste nekonzumovali vysoce kalorická či tučná jídla.

Přestaňte si říkat „Ve skutečnosti nejsem běžcem.“

Tento výrok Barta Yassa mi pokaždé vyvolá úsměv na rtech: „Často slyším, jak mi někdo říká, že ve skutečnosti nejsem běžcem. Pravdou je, že běžci jsme všichni, s tím rozdílem, že někteří běháme rychleji a někteří pomaleji.“ Stejně jako Yasso, já sama také slýchám, že lidé se nepovažují za běžce, ačkoliv někteří z nich se běhání či závodění věnují již léta. Není třeba dosahovat závratných výsledků či běhat maratony, abyste byli běžci. Pokud běháte pravidelně (nezáleží na rychlosti či vzdálenosti), můžete se s hrdostí považovat za běžce.

Nepodceňujte rozcvičení

Někdy se přistihnu, že rozcvičení úplně vynechám, nebo mu nevěnuji tolik času, kolik by bylo vhodné. Většinou tak činím z důvodu časové tísně nebo se již nemůžu dočkat samotného běhání. Zanedbávání rozcvičení však často vyústí v píchání v boku nebo jiné nepříjemné pocity během několika prvních minut běhu. Nezáleží na tom, zda se věnujete dálkovým běhům či sprintům, vždy je důležité se správně rozcvičit, abyste rozproudili krev a zahřáli svaly. Jako rozcvičení postačí pětiminutová svižná chůze, pomalý poklus, cviky jako chůze na místě, poskakování či zdvihání kolen.

Dodržujte pitný režim

Někteří běžci se domnívají, že pití při běhu způsobuje píchání v boku, jiní zas nechtějí přestávkami na pití ztrácet čas. Pokud běžíte déle než půl hodiny, příjem tekutin pro tělo je nezbytný, aby se vaše tělo nedehydrovalo. Vědci doporučují, že běžci by měli pít tolik, kolik si jejich tělo žádá a pít kdykoliv, kdy pocítí nutnost příjmu tekutin.

Neběhejte s prázdným žaludkem

Někteří běžci dokáží před během na dlouhou vzdálenost vůbec nejíst, nicméně pokud se najíte, budete mít mnohem více síly. Ideálně zkuste něco zakousnout zhruba hodinu a půl před vyběhnutím, abyste měli čas jídlo alespoň částečně strávit. To vás nabije energií a eliminuje pocity hladu během samotného běhu. Tohle pravidlo samozřejmě neplatí pro všechny, zvláště ne pro ty z Vás, kteří běháte po ránu. Pokud mezi ně patříte a běháte méně než hodinu, není většinou třeba předtím nic jíst, ale stále platí pravidlo, že je třeba dodržovat pitný režim. Vypijte zhruba dvě deci vody hned po probuzení. Nevylučuje se ani konzumace různých iontových nápojů (alespoň naberete nějaké ty kalorie).

Pokud však běháte déle než hodinu nebo běháte velmi intenzivně a činíte tak ráno, je nejlepší donutit se vstát tak hodinu a půl nebo i dříve a dát si něco malého k snědku. Zpravidla postačí zhruba 300 až 500 kalorií (ideálně ve formě sacharidů). Zkuste například banán, energetickou tyčinku, pečivo s burákovým máslem či cereálie s mlékem. Pokud jíte méně než hodinu před vyběhnutím, nachystejte si svačinku o něco menší, postačí tak 200 až 300 kalorií (jako toast s burákovým máslem či jogurt). Pokud se chystáte uběhnout velkou vzdálenost a nemáte čas připravit svůj žaludek něčím výše popsaným, zkuste sníst něco menšího, například nějaký energetický gel alespoň půl hodiny před začátkem.

Nesrovnávejte se s ostatními

Vždycky se najde někdo, kdo bude rychlejší než vy. Každý má své vlastní tempo, a proto se s nikým nesrovnávejte a neupadejte do depresí. Místo toho se zaměřte právě na Váš individuální rozvoj. Nejlépe to pak asi vystihují slova Ambyho Burfoota, vítěze Bostonského maratonu z roku 1968: „Ve světě běhání nezáleží na tom, jak jste rychlí nebo pomalí v porovnání s někým jiným. Vy sami si udáváte vlastní tempo. Nemůžete prohrát, protože nezávodíte s ostatními, ale jen sami se sebou a dokud běháte, vyhráváte.“

Obměňujte trasy

Patříte k těm, kteří každý den běhají svých 5 kilometrů po rovince stejným tempem? V tom případě zkuste alespoň jednou za týden změnit trasu (ideálně se základními terénními nerovnostmi), změnit tempo či vzdálenost, abyste se nejen vyvarovali upadnutí do stereotypu, ale také se trénovali v různých běžeckých disciplínách, jako jsou například běhání do vršku, běhání na rychlost či vytrvalostí běhání.

Neočekávejte každý den nový rekord

Když začínáte se závoděním, není až tak těžké se zlepšovat a vytvářet s každým dalším závodem nové a nové osobní rekordy. Jednou se však dostanete na takovou úroveň, kdy to budě o poznání těžší. Přehnané nároky mohou zničit veškeré nadšení, které je se závoděním i s běháním samým spjato. Je v pořádku, když si stanovíme nějaké cíle a pracujeme na jejich dosáhnutí, ale zároveň je potřeba být realisty a vědět, zda po sobě nežádáme příliš. Abyste ulehčili tlaku, je dobré se alespoň jednou ročně zúčastnit byť jen několika závodů, jen pro tu legraci a radost z běhu. Zkuste třeba také různé tematické závody, abyste se pobavili s přáteli.