Léčba podrážděného žaludku

Podrážděný žaludek umí každého z nás pořádně potrápit. Ať už se tahle nepříjemnost dostaví následkem bujarého večírku nebo vánočního přejídání, je třeba ji okamžitě řešit a bolavý žaludek zklidnit. Takže jak na to?

Bylinky

Podrážděný žaludek zklidníme rychle a účinně například pomocí bylinných čajů. Vylouhovat heřmánek s fenyklem, meduňku, puškvorec nebo mátu trvá obvykle pár minut, účinek je ale skutečně ohromující. Čaje doplní tekutiny, které byly ztraceny při zvracení a uleví od bolestí, které jsou tradičně se špatným zažíváním spojené. Na nevolnost je ideální například i zázvor, který pomáhá i při migrénách.

Ovoce a zelenina

Na podrážděný žaludek můžeme jít i s ovocem a zeleninou, rozhodně tím neuděláme žádnou škodu – spíše právě naopak. Číslem jedna je v tomto směru banán, který obsahuje látku zvanou pektin. Ta umožní žaludku vrátit se rychle zpět do normálu, plusem je i snadná stravitelnost banánu.

A nezapomínejme na cenný draslík, který dokáže vyléčit nejedno průjmové onemocnění. Snad jen pozor, aby byly banány opravdu žluté – ty zelené způsobují plynatost a mohou tím pádem popsané problémy jen vystupňovat.

Podobný efekt jako banány mají mimo jiné i jablka, ve kterých je pektinu také více než dost a u kterých se dá spolehnout, že zaberou snad „na všechno“, jsou totiž lidovým všelékem už po celá staletí. Vyzkoušejte ale třeba i najemno nastrouhanou mrkev, kterou nezapomeňte pečlivě rozkousat.

Je naprosto ideální třeba i na pálení žáhy. Vynikajícím lékem jsou například i brusinky nebo borůvky, které pomohou jak syrové, tak i sušené. Další alternativou je hodit hrst těchto bobulí do vroucí vody, nechat chvíli povařit a konzumovat až poté (k využití se hodí i voda, tu můžeme poté vypít).

Na problémy se zažíváním ale pomůže i docela exotické ovoce, které se na našich stolech ještě moc nezabydlelo. Je to například papája, kterou můžeme sehnat i ve formě tablet – ať už v drogeriích nebo lékárnách.

A co rýže a brambory?

Podrážděný žaludek uklidní i poměrně tradiční potraviny, jako je například bílá rýže. Ta je určena pacientům trpícím zánětem střev a žaludku, protože uvařená doměkka dokáže doslova zázraky. Totéž se dá říct o bramborech, které obsahují přírodní sedativa a tlumí žaludeční bolesti. A když odejde bolest, zmizí i stres a problém je odstraněn, nebo ne?

Pozor na mléčné výrobky

Při problémech se zažíváním bychom měli omezit mléčné výrobky, protože ty nám v žádném případě nepomohou a spíš celou věc ještě prohloubí. Jedinou výjimkou je bílý jogurt, který účinkuje dobře na střevní mikroflóru a nepřímo tak pomůže k dobrému stavu i našeho žaludku.