Levandule jako zázrak v kuchyni i v lékarničce

Tajemně vypadající modro fialové zbarvení, krásná a omamná vůně, uklidňující účinky a tak dále. Řeč je v tomto případě o levanduli, kterou si můžeme v případě absence zahrádky (například ve stísněných prostorách panelového domu) vypěstovat i v malém květináči. Stačí, aby měla k dispozici klasickou zahradní půdu, teplotu odpovídající středomořským podmínkám a nebyla vysloveně na větru – při splnění těchto základních podmínek se jí bude opravdu dařit. Nepotřebuje nijak zvláště přihnojovat, ale pokud jí dopřejete mírně vápenatou půdu, nic tím nezkazíte.

Keř levandule dorůstá výšky zhruba sedmdesáti až devadesáti centimetrů, může tak velmi snadno tvořit „živý plot“, například na městských balkonech. Květy, které se z levandule sbírají především, budou k dispozici od června do srpna.

Pořídit si můžete buď semínka levandule a pěstovat je takzvaně „od píky“ (ať už na zahradním záhonku nebo na misce v bytě), nebo si koupit už vypěstované sazenice v zahradních centrech (cena zhruba od padesáti korun). Levandule vydrží i mráz a nepřízeň počasí, mladé rostliny ale potřebují na zimu trochu chvojí.

Levanduli milovali už staří Řekové a Římané, kteří ji využívali k provonění veřejných lázní. Ve středověku měla tato bylinka na starosti vypuzení zlých démonů z každého obydlí a využití – již ne tolik pofiderní – pro ni má samozřejmě i moderní doba.

První možnost nabízí třeba středomořská kuchyně. Maso, ryby nebo houby – nic z toho by na talíři bez využití levandule nebylo ve Francii či Itálii vůbec myslitelné. Lístky levandule se mohou použít jak sušené (v sušičce nebo někde ve stínu v útlých svazcích), tak i čerstvé – v podstatě hned po utržení.

Chuť masa připravovaného s levandulí je zkrátka a dobře skoro nepopsatelná. Levandule se dá ale výborně využít i pro účely domácí lékárny. Nač vlastně kupovat drahé léky, když je možné jít cestou bylinek? Levandule působí jako uklidňující sedativum, spasmolytikum (zmírňuje projevy křečí) a zlepšuje například i stavy spojené s migrénami. Základem každé dobré bylinné lékárničky by měl být levandulový čaj, který pomáhá usnout a příjemně snít celou noc,odstraní i poruchy trávení a pomůže při kašli. Z levandule se připravuje i mast, která léčí revma nebo nejrůznější záněty a dokáže zmírnit i bolestivé projevy dny.

V neposlední řadě si můžete dopřát levandulovou lázeň, která pomůže vyléčit plísně, ekzémy nebo třeba spáleniny. Šampon z levandule dokáže vyřešit problém spojený s vypadáváním vlasů. Vyzkoušejte také ústní vodu z levandule, smíchaná s heřmánkem a šalvějí dokáže dát červenou každému projevu parodontózy.